10 zasad dla osób z przewlekłą chorobą nerek

pexels-karolina-grabowska-4498234-1200x835.jpg

  1. Unikaj odwodnienia, pij regularnie odpowiednią ilość płynów
  2. Regularnie kontroluj ciśnienie tętnicze i tętno – co najmniej raz w tygodniu (rano i wieczorem) a także w razie pogorszenia samopoczucia.  Wyniki zapisuj w dzienniczku. W razie potrzeby, w celu uregulowania ciśnienia skorzystaj z pomocy specjalisty
  3. W przypadku cukrzycy regularnie kontroluj poziom glukozy we krwi – co najmniej raz na tydzień/miesiąc wykonuj tzw. półprofil glikemii (glukoza na czczo i 2h po 3 głównych posiłkach). Wyniki zapisuj w dzienniczku. Optymalizuj leczenie pod kontrolą specjalisty diabetologa
  4. Stosuj dietę lekkostrawną, urozmaiconą, nie wysokobiałkową, z ograniczeniem ilości soli kuchennej i tłuszczów zwierzęcych. NIE PAL PAPIEROSÓW, nie spożywaj nadmiernej ilości alkoholu
  5. Dbaj o regularną, dostosowaną do Twoich możliwości, aktywność fizyczną
  6. Unikaj (jeśli to możliwe) leków i substancji NEFROTOKSYCZNYCH (a w szczególności: leków przeciw bólowych typu NLPZ – jak ibuprofen, ketonal, naproxen itp., nadmiernej dawki leków moczopędnych – jak furosemidum, torasemidum, spironolakton itp., niektórych antybiotyków, radiologicznych środków kontrastowych itd.). 
  7. Jeśli lekarz zasugeruje, że w przyszłości może nastąpić konieczność leczenia nerkozastępczego (dializ), wskazane aby od tego momentu zacząć oszczędzać żyły kończyny górnej, niedominującej (czyli unikać pobierania krwi i zakładania wenflonów), aby jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości można było wytworzyć dostęp do dializ – tzw. przetokę.
  8. Pamiętaj o regularnej kontroli wyników badań laboratoryjnych i wizytach w poradni nefrologicznej. Rozważ czy nie wykonać kontrolnych badań laboratoryjnych (kreatynina, potas!) lub pilnie zgłosić się do lekarza w przypadku: 
    • ZMNIEJSZENIA DIUREZY – tj. nagłego zmniejszenia ilości oddawanego moczu,
    • DUSZNOŚCI – tj. pojawienia się duszności lub kaszlu w pozycji leżącej lub pogorszenia tolerancji wysiłku
    • OBRZĘKÓW – nagłego ich powiększenia pomimo stosowania się do zaleceń lekarskich (zmniejszenia podaży płynów lub zwiększenia dawki leków moczopędnych) 
  9. Zawsze poinformuje lekarza, do którego udajesz się, po jakąkolwiek poradę, że rozpoznano u Ciebie przewlekłą chorobę nerek (najlepiej przedstawiając wynik ostatniego badania poziomu kreatyniny lub eGFR) 

Zawsze posiadaj przy sobie aktualną listę stosowanych leków (nazwa leku + dawka + częstość stosowania) aby w razie potrzeby uzyskać pełną fachową a nie tylko doraźną pomoc lekarską.

© 2018 lekarze.krosno.pl